Polis, Bekçi ve Komiser Nasıl Olunur? İşte Detaylar

PAYLAŞ:

Bekçi-Polis-Komiser Olma Şartları Nelerdir? Hangi zamanlarda bekçi ve Polis alımı yapılmaktadır? Komiser olmak için neler gerekli? Polis ve Bekçi olma

Devlet Memuru olmak isteyenlerin tercih ettiği mesleklerden birisi de emniyet Teşkilatı Bünyesinde görev yapmaktadır.  Bekçi-Polis-Komiser Olma Şartları Nelerdir? Hangi zamanlarda bekçi ve Polis alımı yapılmaktadır? Komiser olmak için neler gerekli? Polis ve Bekçi olmak için Boy ve Kilo hesaplaması konuları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu yazımızda sizlere Polis, Bekçi ve Komiser olma şartları hakkında bilgiler vereceğiz. 

2022 Yılında Polis Olma Şartları Nelerdir ? Nasıl Polis Olunur?

Polis olmak eskiden kolay olsa da artık günümüzde bir takım sınavlara girmek ve bu sınavlarda bir çok adayı geride bırakmak gerektiğini unutmayınız. Polis olmak için erkek ve bayanlarda alım sayısında oldukça farklılık bulunmaktadır. 

Bunun sebebi ise zor çalışma koşulları ve geceli gündüzlü mesai saatleri olan meslek olması yatmaktadır. Bunun yanında kanunlarımızda belirlenen halkın can ve mal emniyetini korumak için zor kullanma yetkisine sahip olduğundan erkek polis sayısı bayan polis sayısına oranla oldukça fazladır. 

Bu açıklamamı pozitif ayrımcılık olarak görebilirsiniz. Ancak ülkelerde zaman zaman meydana gelen toplumsal olaylarda binlerce göstericiyi korumak yeri geldiğinde dağıtmak için erkek gücü olması da gereken bir noktadır. Bunun dışında ise yine Polislik mesleğinde operasyonel birimler olan Özel Harekat gibi Şubelerde görev yapanlar zor hava şartları ve arazilerde günlerce sırtlarında ağır çantalar ile görev yapmaktadır. İşin bu kısmından bakıldığında Erkek sayısının fazla olması gayet doğal bir durumdur.

Lise Mezunları Nasıl Polis Olur?

Lise son sınıf öğrencileri ile birlikte liselerden mezun olanlar Polis olmak için Polis Meslek Yüksek Okullarına Başvurabilirler. Polis Meslek Yüksek Okullarına girmeye hak kazanan öğrenciler bu okullarda eğitim öğretimlerini tamamlayarak Polis Memuru Rütbesi ile göreve başlarlar. Polis Meslek Yükse okulu Polis Akademisine bağlı olan bir yüksek okuldur aslında. 

Bu okulda okumak için lise mezunu olmak yeterli olsa da 18 yaşını doldurmak ve 26 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir. Bu yaşlar arasındakiler müracaat edebilirler. Şunu da unutmamak gerekir ki mahkeme kararları ile de yapılsa yaş düzeltmeleri kabul görmemektedir. Yüksek okulda eğitim görmek isteyen adaylar  o yıl belirlenen taban puanları ile birlikte başvuru yapabilirler. Polis olmak için kurum bünyesinde bir takım yazılı ve sözlü sınavların yanı sıra spor parkur sınavları da yapılmaktadır.

Önlisans ve Lisans Mezunları Nasıl Polis Olur?

Lise mezunlarının polis olma şartları ile hakkında  yukarıda açıklama yaptık. Lise eğitimi sonrası Yüksekokul ve Lisans bölümlerinden mezun olan öğrenciler Kurum tarafından açılacak olan duyurularda belirtilen şartlar ile KPSS ile POMEM başvurusu yapabilir. Kısa adı Pomem olan Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvuru için yaş şartı 18 ve 30 arasındadır. Adayların Pomem müracaatları için belirlenen KPSS ön lisans ve KPSS Lisans puanlarının alınmış olması gerekmektedir. 

Önceki senelerde bu puanlar Önlisans için 70 Lisans için ise 60 olarak belirlenmişti. Bu puanlar müracaat ve alım sayısı doğrultusunda değişiklik göstermektedir. KPSS şartlarını taşıyan adaylar ön sağlık, spor ve kurum tarafından yapılan mülakat sonucunda sırlamaya girer ise Polis Eğitim Merkezlerine girmeye hak kazanacaktır.

Polis, Bekçi ve Komiser Nasıl Olunur?
Polis, Bekçi ve Komiser Nasıl Olunur? 

2022 Yılında Nasıl Komiser Olunur? 

Eskiden dışarıdan Emniyet teşkilatı içinde görev yapmak üzere Komiser alımı yok denecek kadar az iken artık günümüzde dışarıdan komiser alımı yapılmaktadır. Komiser olmak için bir kaç farklı yöntem bulunmaktadır. Meslek içinden yükselmek, meslek dışından komiser olarak göreve başlama, Bazı Üniversitelerin son sınıflarında okumakta iken eğitim alınarak komiser olunabilmektedir. 

Dışarıdan komiser olmak için Lisans bölümü mezun olmanız gerekmektedir. Komiserlerde polis memurları gibi kurum tarafından belirlenen yetenek ve diğer sınavlar sonrası Eğitim almaya hak kazananlar belirlenen okullarda komiser olmak için eğitim görürler.

Komiser Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Komiserlik aslında rütbe olarak Komiser Yardımcılığından sonra gelen bir rütbedir. Dışarıda üniformalı olarak gördüğünüz polislerden omuzunda tek yıldız olanlar Komiser Yardımcısı iki yıldız olanlar ise Komiser rütbesindedir. Komiserlerin maaşları dışarıdan duyduğunuz gibi polis memurları maaşlarında çok çok fazla değildir. Polis memurlarında 50-100 TL arası bir fazlalıkları vardır. Mesleğe yeni başlayan bir komiser yardımcısının maaşı bekar, evli ve çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bekar Komiserlerin maaşı 10.000 TL civarındadır diyebiliriz ortalama. Ayrıntılı Bilgiler İçin https://www.pa.edu.tr/

Bekçi Olma Şartları Nelerdir? 

Eskiden hemen her mahallede göbekli bir bekçi amcamız vardır. Gece görev yapar düdüğü ile mahallenin sessizliğini bozar ve kendimizi güvende hissetmemizi sağlardı. Son 1-2 yıl öncesine göre sayıları bir kaç kalan bekçiler illerimizde tekrar göreve başladı. Kurum tarafından belirlenen şartları taşıyan erkek adaylar bulundukları illerde bekçi olarak görev yapabiliyorlar. Mahalle bekçisi olmak için lise mezunu olmak gerekmektedir. Bunun yanında 18-31 yaş aralığında olmak ve askerlik vazifesini yapmış olmak vardır. Bunun dışında bekçi olmasına mani olarak gereken şartları taşıması gerekmektedir.

Mahalle bekçileri silahlı görev yapan kolluk kuvveti olduğundan silah taşımasına engel hali olmamalı ve gerekli psikolojik taramadan geçmelidir. Ayrıca Kamu haklarından mahrum olmamak, terör ve yüz kızartıcı suçları işlememiş ve herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olması gerekmektedir. Bekçi olmak için aynı polislerde olduğu gibi 1,67 cm boyunda olmak gerekmektedir.

Bekçi Maaşları 2022 Yılında  Ne Kadar ?

Başvuru yapılacak olan vilayette ise en az bir yıldır ikamet ediyor olmanız gerekmektedir. Ayrıca yapılacak olan güvenlik soruşturmasından da olumlu cevap alınması gerekmektedir. Mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar kurum tarafından açıklanan  evrakları hazırlayarak internet üzerinden , e devlet veya polis akademisi veya müracaat komisyonlarına  yapabilirler. Mahalle bekçisi olmak için tıpkı polislik uygulamasında olduğu gibi 3 aşamalı fizik yazılı ve sözlü sınav yapılmaktadır. Lise mezunu mesleğe yeni başlamış bir bekçinin aldığı maaş 4000 TL civarındadır. Bu maaş evlilik çocuk sayısı ve meslek yılına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Bekçilerin Çalışma Saatleri Nasıldır?

Bekçilik sistemi teşkilata yeniden giren bir sistem olduğundan dolayı iller arasında bir takım farklılıklar göstermektedir çalışma saatlerinde. Genel olarak teşkilatta gece görev yapmaları için alınan bekçiler bazı illerde haftanın 6 günü gece 12:00-08:00 arasında göreve gelirken bazı illerde bir gece göreve gelip bir gece istirahat etmektedirler. Bekçilerin çalışma sistemi ilerleyen zamanlarda yeknesaklığa kavuşacaktır diye tahmin ediyoruz.

Bayan Polisler Ne İş Yapar?

Emniyet teşkilatında görev yapmak üzere mesleğe başlayan bayan polisler erkek polisler gibi zor şartlarda görev yaparlar. Her ne kadar suç işleme oranı erkeklerde fazla olsa da bayan suçlu sayısı da oldukça fazladır. Bayan suçluların nakil edilmesi , nezaret işlemleri , arama işlemleri gibi işlemler bayan polisler tarafından yerine getirilmektedir. 

Bunun dışında ev ve iş yeri aramaları gibi bir çok alanda görev yaparlar. Ancak Bayan polisler daha çok idari kısımlar dediğimiz evrak işleri ile ilgilenmektedirler. Bayan polislerin yüzde 90'ı normal memurlar gibi gündüz mesaisi yaparlar. Ancak normal memurlar gibi hafta sonu izinleri hiç bir zaman olmaz. Çünkü bir hafta sınav görevi çıkar başka bir hafta maç görevi yada bir başka görev.

Polisler Nasıl Çalışırlar? Çalışma Saatleri Nasıldır? Mesai Ücreti Alırlar mı?

Polislik memuriyetin dışında oldukça kutsal bir vazifedir. askerin kırsal alanda yaptığı tüm işleri polisler şehirlerde yapmaktadır. Polisler gece ve gündüz vardiye usulü ile görevlerini yerine getirmektedir. İllerde genellikle Polis Merkezleri ve Devriye görevini yerine getiren ekipler 12/12, 12/24 ve 12/36 saatlerine uygun olarak görev yaparlar. Polislerin Bayramda ve diğer resmi tatillerde izinleri yoktur. Çalıştıkları için ek ücret almazlar.

12/12 Çalışma Sistemi 

Bu sistemde çalışmak oldukça yıpratıcı yorucu bir mesai türüdür. Genellikle olağan üstü durumlarda uygulanan bu sistemde memurlar 12 saat görev yapar 12 saat dinlenirler. Bir hafta gece işe gelirken bir hafta da gündüz işe gelirler.Haftada bir gün de izin ve istirahat yaparlar.

12/24 Çalışma Sistemi 

12 saat çalışan bir polis çalışma sonrasında 24 saat süre ile istirahat etmektedir. Bu sistemde istirahat süresi fazladır ancak bir gün gece bir gün izin ve bir günde gündüz çalışıldığından uyku düzeni olumsuz olarak etkilenmektedir.

12/36 Çalışma Sistemi 

Bu sistemde memurlar genellikle bir gece işe gelir bir gece gelmezler. Kısaca 5 gün gündüz işe gelen memur 5 gün gece işe gelir 5 günde istirahat etmiş olur. Her ne kadar 36 saat izin fazla görünse de zaten gece çalışıldığı için bunun bir miktarı uykuda harcanan zamandır.

8/5 Çalışma Sistemi 

Bu sistem diğer devlet memurlarında olduğu gibi sabah 08:00 ile akşam 17:00 arasındaki görev süresidir. Genellikle idari kısımlarda ve evrak işleri ile uğraşanlar bu sistemde görev yaparlar. Hafta sonları ise genellikle ek göreve giderler.

Polislerin Mesai Ücreti 

Polisler isterse 24 saat görev yapsın mesai ücreti almazlar. aldıkları maaşın içinde fazla çalışma adı altında 500-600 arası bir para aldıklarından dolayı kendilerine mesai ücreti verilmemektedir.

Polisler Kendi Memleketlerinde Görev Yapabilirler mi? 

Polisler eskiden kendi memleketlerinde görev yapamaz iken artık günümüzde nüfusa kayıtlı oldukları yerler büyük şehir belediyesi içinde ise kendi memleketlerinde görev yapabilmektedirler. Bunun dışında kalan diğer ufak illerde polisler kendi memleketlerinde görev yapamazlar.

Polisler eskiden bir kere şark görevine giderken artık günümüzde iki defa şark hizmetine gitmektedirler, Bunun belirlenmesinde sırası gelen şark hizmeti için yönetmelikle belirlenen bölgeleri tercih ederek şark vazifesini yerine getirirler. Polisler için şark ilinin süreleri o ilin büyüklüğü tehlike durumu uzaklığı gibi birçok etkene bağlı olarak yönetmelik ile belirlenir. Örneği Hakkari ilinin şark hizmeti süresi 3 yıldır.

YORUM

Çok Okunan Haberler $type=list-tab$date=0$au=0$c=5

Ad

Adım Farah,1,Ah Nerede,4,Aile,10,Aldatmak,7,Alparslan,1,Arka Sokaklar,2,Aşk ve Umut,4,Atv,1,Baba,1,Balkan Ninnisi,7,Başım Belada,3,Ben Bu Cihana Sıgmazam,7,Bir Küçük Gün Işığı,7,Bir Peri Masalı,2,Camdaki Kız,1,canım annem,7,Çöp Adam,2,Dizi,260,Dizi Kıyafetleri,26,Dokuz Oğuz,3,Duy Beni,10,Ego,3,Ekonomi,14,Emanet,2,Fedakar,8,Film,25,Fragman,14,Gecenin Ucunda,4,Gelsin Hayat Bildiği Gibi,5,Gizli Saklı,5,Gönül Dağı,5,Gül Masalı,5,Gülcemal,8,Gülümse Kaderine,8,Haber,9,Hakim,3,Hayat Bugün,3,Hibe Destekleri,1,İçimizdeki Ateş,4,İyilik,3,Kardeşlerim,11,Kasaba Doktoru,1,Kıyafetler,2,Kızılcık Şerbeti,8,Kraliçe,12,Kuruluş Osman,1,Kusursuz Kiracı,8,list,9,Magazin,5,Mahkum,4,Masterchef,1,Maviye Sürgün,1,Muzikler,27,Mükemmel Eşleşme,3,O Kız,10,Oyuncular,18,Ömer,2,Para Kazanma,7,Seksenler,1,Senden Daha Güzel,8,Senet Kredisi,1,Seni Kalbimde Sakladım,3,Seversin,3,Sevmek Zamanı,5,Survivor,1,Teşkilat,4,Tetikçinin Oğlu,8,Toprak ile Fidan,1,Tozlu Yaka,1,Trt,1,Tuzak,5,Tv,32,Veda Mektubu,4,Yalı Çapkını,21,Yalnız Kurt,17,Yargı,29,Yasak Elma,3,Yayın Akışı,1,Yazgı,4,Yüz Yıllık Mucize,7,Zengin Kız,1,
ltr
item
DiziFilmTv: Polis, Bekçi ve Komiser Nasıl Olunur? İşte Detaylar
Polis, Bekçi ve Komiser Nasıl Olunur? İşte Detaylar
Bekçi-Polis-Komiser Olma Şartları Nelerdir? Hangi zamanlarda bekçi ve Polis alımı yapılmaktadır? Komiser olmak için neler gerekli? Polis ve Bekçi olma
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiMuRklW_THVoZyKEmARrQbG3dd0MQ0DDAr8zz2QEYSo2cumteablhBJ7g_RVCDMU-ZbMakqb3iqQmIWdK6DH0EFqDWAqGxX9drqRZP6soxFADAtIr7I99_nQ7g-NHCaMrChmgNwjH4foilz3mHWGI2gXKUcTm9Fns5Kj-l0bXrh2dR8Z4aDA8R48FFDg=w640-h376
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEiMuRklW_THVoZyKEmARrQbG3dd0MQ0DDAr8zz2QEYSo2cumteablhBJ7g_RVCDMU-ZbMakqb3iqQmIWdK6DH0EFqDWAqGxX9drqRZP6soxFADAtIr7I99_nQ7g-NHCaMrChmgNwjH4foilz3mHWGI2gXKUcTm9Fns5Kj-l0bXrh2dR8Z4aDA8R48FFDg=s72-w640-c-h376
DiziFilmTv
https://www.dizifilmtv.net/2022/01/polis-bekci-ve-komiser-nasl-olunur-iste.html
https://www.dizifilmtv.net/
https://www.dizifilmtv.net/
https://www.dizifilmtv.net/2022/01/polis-bekci-ve-komiser-nasl-olunur-iste.html
true
5677485511292258493
UTF-8
Tüm Gönderiler Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını oku Cevap vermek Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa HABERİN DEVAMI= Gönderiler Hepsini Gör SİZİN İÇİN TAVSİYE EDİLEN ETİKET Arşiv ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Eve dön Pazar Pazertesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Jan Feb Mar Apr Mayıs Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Şu Anda 1 Dakika Önce $$1$$ Dakika Önce 1 Saat önce $$1$$ Saat Önce Dün $$1$$ Gün Önce $$1$$ Hafta Önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİK KİLİTLİ Bir sosyal ağda paylaşın Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalandı Kodlar / metinler kopyalanamıyor, lütfen kopyalamak için [CTRL]+[C] (veya Mac ile CMD+C) tuşlarına basın İçerik tablosu