-->
yrDJooVjUUVjPPmgydgdYJNMEAXQXw13gYAIRnOQ
Bookmark

Emekliler Köyde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanır?

Emeklilerin Köyde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanacağı ve Emeklilerin Köyde yapacağı yeni iş fikirleri hakkında detaylara haberin devamından ulaşabilirsiniz. 

Emekliler Köyde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanır?
Emekliler Köyde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanır? 

Emekliler Köyde Ek İş Yaparak Nasıl Para Kazanır? 

Emekliler boş vakitlerinde para kazanmak amacı ile ek iş yapmak istemektedir. Şehrin sıkıcı ve hızlı yaşantısından sıkılan emekliler köylere yerleşerek ek iş yapmak istemektedir. Emeklilerin Köyde yapabileceği işler  işler, genel olarak tarımsal ağırlıklıdır. Köylerin iklimine, yer şekillerine ve bölgede yapılan üretim türlerine göre, köyde yapılan işlerde değişiklik görülmektedir. Genel olarak, seracılık, organik çiftlik kurmak, gezen tavuk yetiştiriciliği, organik süt ürünleri üretimi, hayvancılık ve getirisi yüksek bitkilerin üretimi yapılarak yıl içerisinde büyük kazançlar elde edilmektedir.

Emeklilerin Köyde Yapacağı Yeni İş Fikirleri

Emekli, olduktan sonra hepimizin hayalidir köy hayatı. Şehirlerin gürültülü ve kirli hayatından uzaklaşarak köylere yerleşen emeklilerimiz hem hobi amacı ile hemde bir ek gelir elde etmek için ne gibi işler yapacağını araştırmaktadır. Köyde Yapılacak İşler genelde çiftçilik ve hayvancılık tarzı işlerdir. Küçük yatırımlar ile köyde ufak da olsa ek gelir elde edebileceğiniz işler yapabilirsiniz.

Köyde Gezen Tavuk Yetiştiriciliği Yapmak

2022 yılının ilk günlerinde gezen tavuk yumurtalarının fiyatı 2 TL den satıldığı düşünüldüğünde bu iş fikri oldukça cazip bir ek iş imkanıdır. Serbest tavuk yetiştiriciliği yaparak, organik tavuk eti ve yumurta üretilmelidir. Özellikle tavuk eti ve yumurtalar hormonlu şekilde üretildiği için daha az tüketilmeye başlanmış ve insanlar organik tavuk ürünlerinin arayışı içine girmiştir. Serbest gezen tavuklar, çiftliklerin içerisinde hapsolan tavuklardan daha faydalıdır. Bu sebeple, insanlar gezen tavuk yumurtasına ve gezen tavuk etlerine, normalden daha yüksek ücretler ödemeyi kabul etmektedir. Köyde kazanç sağlayacak bir işe girmek isteyen kişiler, gezen tavuk çiftliği kurabilir.

Köyde Seracılık Yaparak Kazanç Sağlamak

Artan gıda ihtiyaçları ve fiyatları doğrultusunda kışın da seracılık  faaliyeti yapmak için ılıman iklimli bir köyde yaşamak gerekir. Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alan köylerde yaşayan kişiler, seracılık faaliyetleriyle gelir elde edebilir. Sera ürünlerinin yetiştirilmesi için gerekli tesis, KOSGEB destekleri sayesinde kurulabilir. Seracılık faaliyetleri, özellikle tropikal meyvelerin üretimi için oldukça karlıdır. Satış değeri yüksek tropikal bitkilerin üretilmesi ya da ithalat hacmi fazla ürünlerin seçilmesi, yıllık karın yükselmesini sağlayacaktır.

Organik Çiftlik Kurarak Büyük Kazançlar Sağlanabilir

Organik tarım ürünlerinin yetiştirildiği ya da organik hayvansal ürünlerin üretildiği çiftlikler kurarak, yıl içerisinde büyük kazançlar elde edilebilir. Köy ortamında yaşayan kişiler, köylerinin yer aldığı bölgenin ve ikilimin özelliklerini göz önünde bulundurarak, organik çiftlikte üretilecek ürünleri belirlemelidir. Sera üretimi olan ya da hormonlu şekilde üretilen ürünler yerine, organik ürünler tercih edilmeye başlanmıştır. Organik ürünlerin satış değeri, ilaçlarla yetiştirilen ürünlerin fiyatlarının da üstündedir.

Emekliler İçin Ek Gelir Tavsiyesi Emekli Olacaklar için Ucuz İş Fikirleri

Eğer köyünüzün yakınlarından bir dere veya çay akıyor ise bu su sayesinde alabalık çiftliği kurarak da gelir elde edebilirsiniz. Alabalık tesisi kurmak için en önemli unsur devamlı akan bir tatlı suyun olmasıdır. Bu suyun kesintisiz olması oldukça önemlidir. Bu suyun geçtiği alana kuracağınız bir kaç küçük alabalık havuzu ile alabalık üretip satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Köyde Satış Değeri Yüksek Bitkilerin Üretimini Yapılmalıdır

Tropikal meyve üretimi yaparak ya da safran, kinoa ve siyez buğdayı gibi Pazar hacmi yüksek ürünleri yetiştirerek, yıl içerisinde büyük karlar elde edilmektedir. Tropikal ürünlerin üretilebilmesi için Akdeniz ikliminin olması ve seracılık faaliyetlerine uygun bir bölgenin bulunması gerekir. Safran, kinoa ve siyez buğdayı üretimi için de bitkilerin yetişme koşullarına uyum sağlayan ortamların bulunması gerekir. Bu türdeki bitkilerin satılması için Pazar sıkıntısı bulunmamaktadır.

Organik Süt Ürünleri Üretimi Yaparak Gelir Elde Edilebilir

2022 yılının ilk günlerinde Süt ve süt ürünleri fiyatları oldukça yükseldi. Süt üretimi yaparken tamamen doğal yöntemler tercih edildiği zaman, ürünlerin satış hacmi ve getirisi artmaktadır. Hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı bölgelerde yaşayan kişiler, köylerinde bir süt ürünleri çiftliği kurabilir. Süt ürünlerinin üretilmesi için gerekli tesisin kurulması gerekir. Süt ürünleri tesisinin kurulmasında KOSGEB desteklerinden faydalanarak, sermaye gereksinimi ortadan kalkabilir. İş planı hazırlayıp KOSGEB’e sunan kişiler, 150 bin TL değerinde destek alma hakkına sahiptir.

Arıcılık Yaparak Gelir Elde Etmek

Arıcılık yaparak ek gelir elde etmeniz için bir kaç kovan ve arı ile bu işe başlayabilirsiniz. Arılar çok fazla ürediği için zamanla alacağınız kovanların sayısı artacaktır. Arılar için çok soğuk olmayan bölgeler ve bal üretimi için çeşitli çiçekler ve ağaçların olduğu bölgeler tercih edilebilir.

Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorum Gönder