İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

PAYLAŞ:

İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten güvenli bir şekilde alışveriş yapmak günümüzde oldukça önemli bir konudur. Zira internet artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında yer alan bir teknoloji. Kullanmış olduğumuz cep telefonlarından tutundan hayatımızın er karesinde internet vazgeçilmezimiz olmuştur. İnternetin bu kadar yaygın olması ile birlikte e ticaret denilen bakarak alma olayı da oldukça gelişti. Artık insanlar internet üzerinden neredeyse tüm ihtiyaçlarını satın almaktadır. 

İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?


Bu sebeple internet üzerinden yapılacak olan alışverişler için bir takım güvenlik tedbirlerinin alınması da kaçınılmaz bir gerçektir. Bu yazımızda sizlere internet üzerinden nasıl güvenli alışveriş yapılır? İnternetten alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi önlemleri almalıyız bu konularda bilgiler vereceğiz.

İnternet üzerinden alışveriş yapmadan önce güvenli alışveriş sitelerini bilmemiz gerekmektedir. Her önümüze gelen internet sitesinden alışveriş yapmamak birinci kuralımız olmalı. İnternetten alışveriş yapacağımız internet sitesinin hangi şirkete ait olduğu, bu şirketin ticari geçmişi gibi konulara bakarak hareket etmek gerekmektedir. 

Örneğin bir ayakkabı alacağız ve uygun ayakkabıyı Boyner isimli mağazanın internet sitesinde bulduk. Boyner Türkiye’ de isim yapmış bir çok ilde mağazası bulunan bir şirket olduğu için alışverişimizi rahatlıkla yapabiliriz. Aynı şekilde bilindik markalara ait internet siteleri üzerinden yapacağımız alışverişler oldukça güvenilir olacaktır. Bu tarz sitelerden alınan ürünlerde geri iadelerde de pek sıkıntı yaşanmaz. Bunun sebebi ise Kurumsal bir firma olmanın getirdiği zorunluluktur.

Hangi İnternet Sitelerden Güvenli Alışveriş Yapabilirim?


Bu soru ile ilgili bir üst paragrafta kurumsal şirketlere ait sitelerden alışveriş yapmanın güvenli olduğundan biraz bahsetmiştik. Kurumsal internet siteleri hemen herkes tarafından bilinen büyük reklam şirketleri tarafından reklamları verilen, cazip indirim kampanyaları ile adını duyuran genellikle anonim şirketi olarak faaliyet yürütün şirketlerdir. Burada uzun uzadıya site isimleri vermek yerine sizlere birkaç örnek site ismi vererek yazımıza devam edelim.


Ülkemizde uzun yıladır hizmet vermekte olan ve aranılan bir çok ürünün bulunabileceği Hepsi burada ve N11 gibi siteler oldukça güvenilir ve popüler sitelerdir. Bunun yanı sıra bir AVM mağazasında gördüğünüz Katon, Mavi, Lcvaikiki gibi bir çok mağazaya ait internet siteleri de güvenlidir. Bu tarz sitelerden yapılan alışverişlerde değişim iade ödeme konularında yaşanılan sıkıntılar rahatlıkla çözüme kavuşturulmaktadır.


İnternet alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli konu ise alışveriş yapacağımız web sitesinin SSL dediğimiz güvenlik ile hizmet vermesi olmalıdır. Yani internet tarayıcınızda https://..... Diye yazmalıdır. Genelde bu alanlarda Firmaların şirket isimleri görünmektedir. Bunun anlamı sizin bilgilerinizin karşı tarafa şifreli bir şekilde gönderiliyor olduğudur. İnternetten alışveriş yaparken genelde kredi kartı kullanıldığı için bu kartlar ile ilgili de birkaç güvenlik önlemi almazının size faydaları olacaktır.

Kredi Kartı İle İnternetten Güvenli Alışveriş İçin

İnternet üzerinden alışveriş yaptığınız kartınızın limitinin çok yüksek olmamasına dikkat ediniz. Bu olası bir dolandırıcılık olayında zararınızın az olmasına ve limitiniz az olduğu için daha az harcamaya sevk edeceği için tutumlu olmaya teşvik edecektir.

Kredi kartı kullanıyor iseniz bankaların internet sitelerinden veya mobil uygulamalarından kullandığınız kredi kartınıza ait bir adet sanal kart üretmeniz ve internet harcamalarınızı bu kart ile yapmanız da bir başka güvenlik önlemidir. Sanal kart üretirken bu kartın limitini yapacağınız harcama tutarı kadar belirleyebilirsiniz.Kredi Kartını internetten alışverişe kapatıp açma yöntemi. Bizzat kendimin de uyguladığı bu yöntem oldukça kolaydır. İnternet üzerinden alışveriş yaparken yukarıda saydığım güvenli siteleri bulma aşamalarından sonra internet bankacılığı hesabıma girerek kredi kartları bilgileri bölümünden kartımı internetten alışverişe açıyorum. Web sitesi üzerinden alışveriş işlemini tamamladıktan sonra internet üzerinden alışverişe tekrar kartımı kapatıyorum. Böylelikle kartımın güvenliğini sağlamış oluyorum,

Alışveriş İçin Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerek 

İnternet üzerinden alışveriş yaparken satın alma aşamasında web sitesi tarafından sunulan 3d güvenlik ile işleminizi tamamlamak isteyip istemediği sorulduğunda bu soruya evet cevabı vererek işlemin son aşaması olan cep telefonuna gelen şifre ile alışverişi tamamlama yöntemidir. Bu yöntemi bir çok site artık sorunlu olarak yapmaktadır.

Kredi kartı ile alışveriş yaptığınız sitelerde sizden hiçbir zaman kredi kartınızın şifresini istemezler. Bu sebeple alışverişi tamamlarken sizden istenen sorularda böyle bur alan var ise o siteden uzak durmak gerekmektedir.

Günümüzde artık bilgisayar sistemlerini ele geçirmek kolay olmasa da keylogger tarzı yazılımlardan korunmak için banka son kullanım tarihi ve cv numaranızı girerken mümkün olduğu kadar sanal klavyeyi kullanmak gerekir.Daha ayrıntılı bilgilere  ulaşmak için .Kredi Kartı ile Güvenli Alışveriş Yöntemleri

İnternetten alışveriş Yapmanın Faydaları

Yukarıda saydığımız güvenlik önlemlerini uygulayarak internet üzerinden yapılan alışverişlerin bir çok faydası bulunmaktadır. Artık insanlar oturdukları koltuktan kalkmadan internetten yemek hatta ve hatta ekmek siparişi bile vermektedir. İnternetten alışveriş yapmanın en büyük kolaylığı oturduğumuz yerden ne arıyorsak bulabilme kolaylığıdır. 

Bunun yanında böylesine büyük bir pazardaki rekabet sebebi ile almak istenilen ürünün en ucunuzu almamıza olanak sağlamasıdır. Alacağımız ürün elbise ayakkabı vs. aklınıza ne geliyor ise daha önce bu ürünü satın alanların gerçek yorumları ile ürün hakkında verdikleri bilgilerden fikir sahibi olmanızdır. Ücretsiz kargo seçenekleri ile satın aldığınız ürün kapıya kadar geldiği için yorulmazsınız.

İnternetten alışveriş yapmanın faydaları aslında saymakla bitmez. Sinema bileti maç bileti gibi sıra beklenecek olan alışverişleri hiç sıra beklemeden almak mümkündür. İnternet üzerinden alışveriş yapmaya insanlar aslında bulundukları bölgelerde ve yerleşim yerlerinde aradıkları ürünü bulamadıkları için başlamışlardır. İşte internetten alışveriş yapmanın en büyük faydası bulamayacağınız ürün olmamasıdır.

İnternetten alışveriş Yapmanın Zararları

Teknoloji çağında internetten alışveriş yapmanın zararlarından bahsetmek pek akla yatkın gelmese de bu konuda da birkaç cümle sarf edelim. Kanaatimce internetten alışveriş yapmanın en büyük zararı bağımlılık yapmasıdır. Çünkü kredi kartı ile yorulmadan ve denemeden ürün satın almak insanlara oldukça kolay gelmektedir.

 Bunun yanı sıra bir alışveriş sonrası verilen kuponlar veya ikinci alışveriş için indirim puanları da hiç ihtiyacımız olmayan bir ürünü satın alamaya zorlamasıdır. Bir değir nokta ise ülkedeki küçük esnaf durumudur. Ekmeği bile internetten satın alır isek mahalle aralarında bulunan ve en acil zamanlarımızda koşarak gittiğimiz küçük esnaf ne yapacak. 

Bu sebeple ben bulunulan bölgede eğer bir ürünü veya eşyayı alma fırsatı var iken ve fiyatı internet ile aynı ise oradan almayı tercih edenlerdenim. Bunun dışında internet alışveriş yapmanın kişisel kanaatimce pek fazla zararı yoktur. Günümüzde hemen herkes tüm faturalarını otomatik ödeme ile ödemektedir. Buda aslında bir çeşit internetten alışveriş türüdür. Bu zamana kadar ise istisnalar hariç kimse bu durumdan şikayetçi olmamıştır.

YORUM

Çok Okunan Haberler $type=list-tab$date=0$au=0$c=5

Ad

Adım Farah,1,Ah Nerede,4,Aile,10,Aldatmak,7,Alparslan,1,Arka Sokaklar,2,Aşk ve Umut,4,Atv,1,Baba,1,Balkan Ninnisi,7,Başım Belada,3,Ben Bu Cihana Sıgmazam,7,Bir Küçük Gün Işığı,7,Bir Peri Masalı,2,Camdaki Kız,1,canım annem,7,Çöp Adam,2,Dizi,260,Dizi Kıyafetleri,26,Dokuz Oğuz,3,Duy Beni,10,Ego,3,Ekonomi,14,Emanet,2,Fedakar,8,Film,25,Fragman,14,Gecenin Ucunda,4,Gelsin Hayat Bildiği Gibi,5,Gizli Saklı,5,Gönül Dağı,5,Gül Masalı,5,Gülcemal,8,Gülümse Kaderine,8,Haber,9,Hakim,3,Hayat Bugün,3,Hibe Destekleri,1,İçimizdeki Ateş,4,İyilik,3,Kardeşlerim,11,Kasaba Doktoru,1,Kıyafetler,2,Kızılcık Şerbeti,8,Kraliçe,12,Kuruluş Osman,1,Kusursuz Kiracı,8,list,9,Magazin,5,Mahkum,4,Masterchef,1,Maviye Sürgün,1,Muzikler,27,Mükemmel Eşleşme,3,O Kız,10,Oyuncular,18,Ömer,2,Para Kazanma,7,Seksenler,1,Senden Daha Güzel,8,Senet Kredisi,1,Seni Kalbimde Sakladım,3,Seversin,3,Sevmek Zamanı,5,Survivor,1,Teşkilat,4,Tetikçinin Oğlu,8,Toprak ile Fidan,1,Tozlu Yaka,1,Trt,1,Tuzak,5,Tv,32,Veda Mektubu,4,Yalı Çapkını,21,Yalnız Kurt,17,Yargı,29,Yasak Elma,3,Yayın Akışı,1,Yazgı,4,Yüz Yıllık Mucize,7,Zengin Kız,1,
ltr
item
DiziFilmTv: İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
İnternetten Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgInLdtVQpCcOKYgk6mw_qtK3eiOEKAGFXTD3TG_BCf3IjOaVqbDr840uFcHurFZfBCWhgiBRlfppckCDhlwGHXiYFi9yesqSJuM8qtp-u7tn9McvuiysuEk3f3z-3YAjWqV3g7cfVbwZOdkBREq-HM1TZTHvn9wgqlnWj1ey3WVGID8V_k-5DI3rBTcQ=w640-h274
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgInLdtVQpCcOKYgk6mw_qtK3eiOEKAGFXTD3TG_BCf3IjOaVqbDr840uFcHurFZfBCWhgiBRlfppckCDhlwGHXiYFi9yesqSJuM8qtp-u7tn9McvuiysuEk3f3z-3YAjWqV3g7cfVbwZOdkBREq-HM1TZTHvn9wgqlnWj1ey3WVGID8V_k-5DI3rBTcQ=s72-w640-c-h274
DiziFilmTv
https://www.dizifilmtv.net/2022/05/internetten-online-alisveris-yaparken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html
https://www.dizifilmtv.net/
https://www.dizifilmtv.net/
https://www.dizifilmtv.net/2022/05/internetten-online-alisveris-yaparken-nelere-dikkat-etmeliyiz.html
true
5677485511292258493
UTF-8
Tüm Gönderiler Yüklendi Herhangi bir gönderi bulunamadı HEPSİNİ GÖR Devamını oku Cevap vermek Cevabı iptal et Sil By Ana Sayfa HABERİN DEVAMI= Gönderiler Hepsini Gör SİZİN İÇİN TAVSİYE EDİLEN ETİKET Arşiv ARAMA TÜM GÖNDERİLER İsteğinizle eşleşen herhangi bir gönderi bulunamadı Eve dön Pazar Pazertesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pazar Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Jan Feb Mar Apr Mayıs Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec Şu Anda 1 Dakika Önce $$1$$ Dakika Önce 1 Saat önce $$1$$ Saat Önce Dün $$1$$ Gün Önce $$1$$ Hafta Önce 5 haftadan daha uzun bir süre önce Takipçiler Takip Et BU PREMIUM İÇERİK KİLİTLİ Bir sosyal ağda paylaşın Sosyal ağınızdaki bağlantıya tıklayın Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç Tüm kodlar panonuza kopyalandı Kodlar / metinler kopyalanamıyor, lütfen kopyalamak için [CTRL]+[C] (veya Mac ile CMD+C) tuşlarına basın İçerik tablosu