-->
yrDJooVjUUVjPPmgydgdYJNMEAXQXw13gYAIRnOQ
Bookmark

Para Yardımı Yapan Kurum ve Dernekler

Maddi desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara birçok sivil kuruşlar ve dernekler maddi destek sağlamaktadır. Böylece zenginlerin, sanatçıların, hayırsever kurumların yapmış oldukları para yardımı ile yoksulların yüzü gülmeye devam etmektedir. Para Yardımı Yapan Kurumlar ve Dernekler hakkında bu yazımızda sizlere detaylı bilgiler sunucağız.

Para Yardımında Bulunan Kurumlar

Aşağıda maddi geliri olmayan ve maddi anlamda sıkıntılar içerisinde olan vatandaşlara maddi ve manevi anlamda yardım elini uzatan kurum ve kuruluşların listesi verilmektedir:

Vakıflar Genel Müdürlüğü
Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı
Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
Sosyal Hizmetler
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı
Ahbap Derneği

Maddi Yardım Alma Yolları

Para Yardımı Yapan Kurum ve Dernekler
Para Yardımı Yapan Kurum ve Dernekler 


Maddi yardım desteğine muhtaç olan vatandaşlar para yardımı yapan kurum ve kuruluşlara müracaat ederek hayırseverler tarafından para alma imkânı elde edebilmektedir. Aşağıda bu tarz kurum ve kuruluşlardan kimlerin maddi yardım desteğini alabileceği yer almaktadır:

Para sıkıntısı yaşayan,
Kredi borçlarını ödeyemeyip yasal işleme tabi tutulanlar,
Eşi vefat edip aylık kazancını sağlamayan kişiler,
Engelli olarak hayatını sürdürenler,
Askere giden kişilerin aileleri maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlara müracaatta bulunabilir.

Ayrıca yoksulların maddi anlamda kolaylıkla para desteğini alabilmeleri için Sosyal Yardım Hattı Projesi oluşturularak maddi gelir elde edemeyen vatandaşlar oluşturulan bu çağrı hattına bağlanarak para yardımı alabilme hakkını elde edebilmektedir. Yardıma muhtaç olan kişiler Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’nı arayarak çağrı hattındaki görevlilere maddi anlamda sıkıntı yaşadıklarını ve paraya ihtiyacı olduklarını iletip gerekli prosedürler doğrultusunda yardım alabilmektedir. Bunun yanında Alo 144 Sosyal Yardım Hattı’nı Turkcell, Vodafone ve Avea kullananlar ücretsiz bir şekilde arayabilme fırsatına sahiptir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın Sağladığı Yardımlar

Maddi yardım desteği sağlayan kurum ve kuruluşların içinde Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı da yerini en üst sıralara taşımayı başarmaktadır. Özellikle Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları yoksullara her alanda gereken desteği eksik etmediği için yoksulların yüzünü güldürerek güzel işlere imza atmaktadır. Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıfları’ndan para desteği almak isteyenler başvuru işlemlerinde 1 ay sonra istedikleri maddi desteği alabilme imkânını elde edebilmektedir. Aşağıda Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yaptığı yardımlar sıralanmaktadır:

Barınma
Eğitim
Aile
Sağlık
Engelli
Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar,
Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar,
Doğum yardımı,
Özel amaçlı yardım programları ile yoksulların maddi anlamda ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Barınma İçin Destek Alma

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndan barınma desteği almak isteyenler ilk önce SYDY başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. Daha sonra barınma desteği almak isteyen vatandaşlar başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı fotokopisi, Barınma ihtiyaç raporu veya hasar tespit raporu ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuruda bulunabilmektedir. Barınma için yardıma ihtiyaç duyan kişiler başvuru yaptıktan 30 gün sonra vakıf tarafından barınma ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Yakacak ve Gıda İçin Destek Alma

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın aile yardımı adı altında yaptığı 500 kg’lık yakacak ve gıda yardımları yoksul ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaları için büyük bir destek olarak görülmektedir. Yoksul ailelerin yakacak ve gıda desteğini alabilmeleri için SYDY başvuru kayıt formu, başvuru dilekçesi ve nüfus cüzdanı fotokopileri ile birlikte Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Vakıf tarafından başvurular değerlendirilerek yakacak ve gıda ihtiyacı olan kişiler listeye eklenip 30 gün içerisinde bu kişilere yakacak ve gıda yardımı yapılmaktadır. Ayrıca vakfın yaptığı yakacak yardımında kalitesiz ürünler kullanılmamaktadır.

Eğitim İçin Destek Alma

Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı eğitim alanında yaptığı yardımlarla da okumak isteyen çocukların hayallerini gerçekleştirmeye devam etmektedir. Aşağıda Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın eğitim alanında yaptığı yardımlar yer almaktadır:

Yüksek öğrenim bursları,
Engelli öğrencilerin eğitim ve öğretim aldıkları okullara ücretsiz bir şekilde taşınması,
Öğrenci barınma taşıma,
İaşe yardımı,
Öğle yemeği yardımı,
Ücretsiz kitap,
Şartlı eğitim ve eğitim materyalleri yardımları yapılmaktadır.

Sağlık İçin Destek Alma

Yardıma ihtiyacı olan vatandaşların Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yaptığı sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için başvuru işlemlerini Ağustos, Eylül, Ekim aylarında gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Daha sonra başvurular vakıf tarafından incelenerek yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar belirlenip para yardımı 14 gün içerisinde yapılmaktadır. Aşağıda Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın sağlık alanında yaptığı para yardımları detaylı bir şekilde açıklanmaktadır:

Engelli Parası: Engelli parası, sosyal güvencesi olmayan engellilerin sağlık alanında ve diğer alanlarda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yapılan maddi yardım olarak bilinmektedir.

Dul Maaşı: Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın her ay düzenli olarak eşi vefat edip maddi gelirleri olmayan kadınlara yönelik yaptığı para desteğidir. Dul maaşının miktarı her ay 250 TL olarak ödenmektedir. Dul maaşından yararlanmak isteyen kadınlar nüfus cüzdanları ile beraber Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’na giderek müracaatta bulunabilmektedir. Başvuru kabul işleminden sonra eşi vefat etmiş kadınlar dul maaşını PTT şubelerinde alabilmektedir.

Bebek Bakım Parası: Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’nın yapmış olduğu bebek bakım parasından sadece 15/05/2015 tarihinden itibaren doğum yapmış anneler yararlanabilmektedir. Bebek bakım parasından yararlanmak isteyen annelerden Türk vatandaşı ve sağ olmaları gerektiği şartı aranmaktadır. Bebek bakım parası annelere ilk doğan çocuklar için 300 TL, ikinci doğan çocuklar için 400 TL ve üçüncü ve üstü sayıda doğan çocuklar için ise 600 TL miktarında olacak şekilde ödenmektedir. https://www.ailevecalisma.gov.tr/sygm

Yardım Desteğinin Sağlanması İçin Başvuru Esnasında İstenilen Belgeler

Yoksullar ve ekonomik anlamda sıkıntı içinde bulunan kişiler maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşlardan yararlanabilmeleri için başvuru esnasında belli evrak ve belgeleri teslim etmeleri gerekmektedir. Aşağıda maddi desteğe ihtiyaç duyan yoksulların Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndan para yardımı alabilmeleri için teslim etmeleri gereken evraklar sıralanmaktadır:


Başvuru dilekçesi
Sosyal Dayanışma ve Yardımlaş Vakfı başvuru formu
Nüfus cüzdan fotokopisi
Barınma ihtiyaç raporu
Hasar tespit raporu
Eğitim yardımları için öğrenci belgesi
Şartlı eğitim yardımları için çocukların kimlik fotokopisi
Engelli ihtiyaç yardımları için medikal malzeme kullanılması gerektiğini gösteren sağlık raporu
Afet raporu
Terör zararı tespit raporu
Proje başvuru formu
Proje hazırlama formatı
Fayda sahibi başvuru formu
Proje yapacak kişinin iş tecrübesini gösteren belge istenmektedir.

Yukarıda sıralanan belge ve evrakları para yardımına ihtiyacı olan vatandaşlar temin ettikleri takdirde kolay bir şekilde Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı’ndan ihtiyacı olan para yardımını alabilme imkânını elde edebilmektedir.

Para yardımını almak için başvuruda bulunulduktan sonra başvuru sonuçları vakıflar tarafından incelenerek olumlu sonuçlar elde edildiğinde para yardımları ihtiyacı olan vatandaşlara 30 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Gıda, yakacak, para, eğitim, engel ihtiyaç, afet, terör alanında yapılan yardımlar 1 hafta ile 1 ay içerisinde ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Fakat şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarının yapılma süresi ise 14 gün olarak belirlenmektedir.

Para Yardımı Yapan Dernekler

Ülkemizde bir çok alanda faaliyet gösteren dernek bulunmaktadır. Dernek kurmak insanların sosyalleşmesi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir toplumda. Kimi zaman camii olmayan bir bölgede kurulan camii yaptırma yaşatma dernekleri ile camiiler yapılırken kimi zamanda parası olmayan çocukların eğitimi amacı ile kurulan dernekler bulunmaktadır. Dernekler ülke içinde ve dışında çeşitli yardımlar yapmaktadırlar. Para yardımı yapan derneklere bulunduğunuz il veya ilçede ulaşabilirsiniz. Sosyal yardım amacı ile kurulan derneklerden burs , yiyecek ,giyecek, yakacak veya nakit para yardımları alabilirsiniz. Bunun için kurulan ve bu amaca hizmet eden derneklere başvurabilirsiniz.

 1. Ahbap 
 2. Fakir ve Muhtaçlara Yardım Derneği
 3. Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 4. Dost Eli Derneği Maddi Yardım
 5. Vuslat Derneği
 6. İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 7. Yoksullara Yardım Eden Dernekler
 8. İHH İnsani Yardım Vakfı
 9. Türkiye Sokak Çocukları Vakfı
 10. Ayhan Şahenk Vakfı
 11. Nef Vakfı
 12. Aip Acil İhtiyaç Projesi Vakfı

Para Yardımı Almak İçin Muhtarlıklar

Para yardımı veya diğer yardımlardan yararlanmak için bulunduğunuz bölgedeki muhtarlara maddi durumunuz ile ilgili bilgi verebilirsiniz. Muhtarlıklar yerel yönetimlerin en alt birimi olarak sizin sorunlarınızı kendileri çözemese bile bir üst mercilere iletecektir konuyu. Muhtarlıklar Kaymakamlıklar ve Sosyal Yardımlaşma Fonları ile bizzat görüşebilirler. Bunun dışında Muhtarlar bulunduğunuz bölgedeki ilçe veya belde belediyesine de sizin durumunuzu iletebilirler.

Para Yardımı Yapan Zenginler

Para yardımı yapan zenginler hemen her ilçe ve şehrde genellikle bilinen kişilerdir. Bulunduğunuz bölgede faaliyet gösteren fabrika veya büyük işletmeler genelikle burs veya diğer yardım türlerinden uygun olanları zaman zaman vermektedirler. İş adamları yaptıkları yardımları vergi olarak düştükleri için nakit dışında burs veya başka türlü yardımlar yapmaktadır.

Para Yardımı Yapan Kurumlar ve Dernekler- 2023 Para ve Burs Yardımı Yapanlar- Burs ve Nakit Para Almak İçin İzlenecek Yol konularında hazırladığımız yazımızın burada sonuna geldik. 

Burs veya para yardımı alacağım diye tanımadığınız kişiler ile kuracağınız iletişimden sitemiz sorumlu tutulamaz. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmak size kalmıştır.

Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorum Gönder